Psikolog Özden Bademci Dandul; Çocuğunuz Televizyona Bağımlı olmasın

İçine kapanık ve fazla yemek yememesine rağmen kilolu, arkadaşlarıyla geçinemiyor, hiçbir şeyini eksik etmediğiniz halde gelişim geriliği gösteriyor mu diyorsunuz, sakın çocuğunuz bağımlı olmasın?! Çünkü uzmanlar, bilgisayar ve televizyon başında fazla vakit geçiren çocukların obeziteden gelişim geriliğine kadar birçok olumsuz sorunla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Bu konuda görüşlerini aldığımız Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bağdat Caddesi Polikliniği’nden Klinik Psikolog Özden Bademci Dandul’dan konuyla ilgili detaylı bilgiler aldık.

hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız

İzleme Saatlerini Denetleyin
Çocuklarınıza günde 1-2 saatten fazla televizyon izletmeyin. Çocuklar özellikle tatillerde en çok televizyon ve bilgisayar karşısında vakit geçirirler. Özellikle 2 yaşından önce çocukları televizyondan uzak tutmanız gereken en önemli dönem. 0-2 yaş, bebeğin en çok iletişime, insan ilişkisine ihtiyaş duyduğu zamanlar. Bu dönemde onu televizyon karşısında bırakırsanız gelişim geriliği görülebilir. Ayrıca kontrolsüz izlenmesi, korkular geliştirmesine ve şiddete yönelmesine neden olabilir.

Uzmanlar, bilgisayarın da en az televizyon kadar zararlı olduğuna dikkat çekiyor. Bu konuda denetim mekanizması siz olun. Sınırlar koyun ve hayata geçirin. Ona belirli bir süre televizyon izlemesi için izin verin. Süre dolduğunda tüm protestolarına rağmen televizyonu kapatın. Televizyonla sadece iki duyusunu kullanır, görme ve duyma. Oysa, bir duyumuz var.

Ailece Vakit Geçirin
Ailenin bir arada olduğu saatlerde televizyonu şart olmadıkça açmayın. Eşinizle birlikte çocuğun ne kadar süreyle, ne izleyeceğine karar verin. İzledikleri hakkında bilgi edinin. Bu, hem onunla iletişim kurmanıza hem de var olan iletişimi geliştirmenize yardımcı olur. Televizyon ve bilgisayar için günde 1-2 saat yeterli. Ayrıca onların sağlıklı alışkanlıklar geliştirmelerini istiyorsanız, kazandırmak istediğiniz alışkanlıkları önce kendi yaşamınızda siz uygulayın. Birlikte televizyon izlemek, bilgisayarda vakit geçirmek ve ortak yapılanlar üzerine konuşmak çocuğunuzun sosyalleşmesine yardım eder.

Bırakın Sokakta Oynasın
Televizyonu ödül ya da şantaj aracı olarak kullanmamanızı önemle belirtelim. Arkadaşlarıyla birlikte oyun oynaması hem deşarj olmasına hem de sosyal ve duygusal gelişimine katkıda bulunur. Sokak oyunları da çocuğunuzun belirli kurallara göre hareket edebilmesini sağlar. Ayrıca grup içinde hem kendi duruşunu belirlemek hem de arkadaşlarına göre davranışlarını geliştirmelerini sağlar. İletişimini güçlendirmede sanal yerine gerçek ilişkiler kurması onun dış dünyayla daha sağlıklı bağlar kurmasını sağlar. Sizin de onunla sık sık oyunlar oynamanızı öneririz. Size ‘Anne ben biraz daha çizgi film izlemek istiyoruuuuum, lütfeen’ derse siz de ona başka bir seçenek sunun. Onun yerine birlikte boyama yapabileceğinizden ya da evde saklambaç oynayabileceğinizden söz edin. Eminiz, sizinle oynayacağı oyunlar onun daha çok çizgi film izleme hevesini gölgede bırakacak.

Psikolog Özden Bademci Dandul; Çocuğunuz Televizyona Bağımlı olmasın Kategoriler: Genel Psikolog Özden Bademci Dandul; Çocuğunuz Televizyona Bağımlı olmasın  Etiketler:

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home