Saç fırçası seçerken

Saçlarınızın sağlığı için, saç fırçası almadan önce, fırça hakkında yeterince bilgiye sahip olmanızı öneriyoruz arkadaşlarım. Saç uzmanlarının ve kuaförlerin saç fırçası önerilerini aşağıda görebilirsiniz.

sac6 Saç fırçası seçerken
Ünlü kuaförlerin görüşlerine göre bir kadının en azından 2 değişik saç fırçası olmalı. Fırçalardan biri ile saç derisine masaj yapılır ve saç taranır. Diğeri ile saça son şekil verilir.

Fırça seçerken nelere dikkat etmeli: Bazı hayvanların kıllarından yapılmış olan fırçalar sert kıllıdır.
Ancak saça en az zarara veririler, Aynı zamanda saç derisini canlandırır ve doğal yağları harekete geçirerek, saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlarlar.
Sert kıllı fırçalar kalın telli ve gür saçlarda pek etkili olmaz. Bu nedenle kıvırcık, dalgalı ve kalın telli saçlara sahip olanların naylon kıldan fırçalar kullanmaları doğru olur.
Fırçanın şekli;
Saç fırçası yuvarlak mı, tek taraflı mı olmalı? Tek taraflı fırçalar ki genellikle oval ya da dikdörtgen şeklindedirler saçın yumuşaması düzeltilmesi için kullanılırlar. Dalgalı ya da havalı bir saç yaratmak ya da saça maksimum bir hacim katmak istiyorsanız yuvarlak fırçalar kullanabilirisiniz.

Saç fırçası satın alırken…
• Tek parçadan imal edilmiş olmasına,
• Kıllarının pürüzsüz olmasına,
• Naylon yerine, at kılından yapılmış olmasına,
• Metal fırça alınacaksa, aralıklı olmasına,
• Sapının, elden kaymayacak şekilde tasarlanmış olmasına, dikkat et!
Düz saçlar için
Saçların düzse, her tür fırça ve tarağı rahatlıkla kullanabilirsin. Ancak elektriklenmeyi önlemek için, tahta uçlu fırça ve taraklar daha ideal olabilir. Saçlarını biraz köpükledikten sonra, şekildeki tip tarak veya fırçayla saçlarını düz olarak tara ve dilersen sprey sık.
Cansız saçlara
Saçların çok cansız ve mat görünüyorsa, bu fırça tam sana göre… Aralıklı ve sert kıl yapısıyla saçlarını olduğundan daha hacimli gösterecektir.
Saçlarına banyodan sonra bolca köpük sür ve öne doğru eğerek fırçalayıp, şekillendir.

Masaj için
Saç derisi vücudumuzun en havasız kalan bölgelerinden biri. Bu nedenle arada bir masaj yapıp, kan dolaşımı hızlandırman gerek.Uçları yuvarlatılmış, naylon ve kıl karışımlı bir fırçayla saçlarına sabah akşam masaj yaparak tara. Saç köklerinin kuvvetlendiğini ve daha az döküldüğünü göreceksin
Saçına bak, fırçanı seç!
Ne yaparsan yap, saçının dökülmesine engel olamıyorsun. Peki, sorunun kullandığın saç fırçasından kaynaklanabileceğini hiç düşündün mü? İşte sana, saç yapına ve tarzına en uygun fırça çeşitleri…
Çanta tipi
Ortadan kırılabilen ve küçük bir aynası olan fırçalar, çantan için çok ideal. Genellikle her tip saç için uygun olan bu fırçalar, dağılan saçlarını toparlamana ve düzgünleştirmene yarar.
Fön için
Bu fırça, saçlarına istediğin şekli vermeye ve fön çekmeye yarar. Fön, saça zarar veren bir işlem olduğundan, kaliteli bir fırça seçmende yarar var.
Şekildeki gibi petek dokulu metal fırçalar, saçlarına diğerlerine göre daha az zarar verir.
Kıvırcık saçlara
Kıvırcık saçlılar, saçlarını ancak ıslakken tarama şansına sahiptir. O da mümkün olduğunca geniş aralıklı bir fırçayla! Böylece saçlarını zarar vermeden kolayca fırçalayabilirsin. Tabii, saç kremi kullanmayı ihmal etmeden!

Kepekli saçlar için
Saçların kepekliyse, fırçalama olayına daha fazla özen göstermen gerek. Çünkü, saçlarını fırçaladıkça saç derindeki kepekler havalanır ve saçların daha çok kepekli görünür. Bu nedenle ucu çok yuvarlak olan, saç derine hasar vermeyecek fırçaları tercih etmelisin.

Saç fırçası seçerken Kategoriler: Genel Saç fırçası seçerken

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Bir yorum var
  1. selma şahiner dedi ki:

    mrhaba saçlar için at kılı tarak nereden bulabilirim

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home