Saç güzelliği mutfakta başlar banyoda biter

110930 113559 386143 CB Saç güzelliği mutfakta başlar banyoda biter

Saç güzelliğinin yediklerimiz ve saçımız için kullandığımız ürünlerle ilgili olduğunu söyleyen beslenme uzmanı Yasemin Bradley: “Sağlıklı ve parlak saçlar için düzenli olarak tüketmeniz gerek on yiyecek var.”

Yasemin Bradley, Pantene’in Doğal Sentez adlı yeni saç bakım serisinin tanıtım toplantısında konuştu. “Saç bakımı mutfakla banyo arasında gerçekleşir. Yedikleriniz ve kullandığınız ürünler saçınızın durumunu belirler” diyen ünlü beslenme uzmanı saç için mutlaka tüketilmesi gereken on mucize yiyeceği sıraladı.

1. Badem

İçeriğindeki çinkoyla saçın uzamasını destekleyen badem yüksek kalori içermekle birlikte kilo denetiminde de yararlı.

2.Keten tohumu

Zengin bir Omega-3 için kaynağı olan bu ürün taze çekilip tüketilmeli.

3. Kuru üzüm

İyi bir demir kaynağı. Özellikle çekirdekleri çok güçlü antioksidan içeriyor.

4. Yumurta

Yumurta,  B12 vitamini ve çinkonun yanı sıra güçlü saçlar için gerekli olan biotin içerir.

5. Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Roka, ıspanak, semizotu, brokoli, yeşil soğan, maydanoz gibi koyu yeşil sebzeler A ve C vitaminleri, kalsiyum ve demir mineralleri sayesinde saç için çok yararlı. Bular vücudun doğal saç kremi olan sebumun üretmesi için de gerekli.

6. Süt-peynir-yoğurt

Hayvansal protein bakımından zengin olan bu besinler yüksek miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum saçın sağlıklı uzaması için çok önemli bir mineraldir.

7. Baklagiller

Demir, çinko ve biotin bakımından çok zengin olan baklagiller saç sağlığı için çok önemlidir. Haftada iki kez baklagil grubundan besinler tüketmek saçlarımızın gücünü kaybetmeden sağlıkla uzamasına yardımcı olur.

8. Et-tavuk-balık

Bunlar en güçlü protein kaynaklarıdır. Saç proteinle güçlenir, fön ısısına karşı daha dayanıklı hale gelir.  Balık, kırmız et ve tavuğa göre daha farklı ve yüksek kalitede proteinler içerir. Ayrıca Omega-3 bakımından da çok zengindir.

9. Tahıllar

B grubu vitaminleri bakımından zengin olan buğday, yulaf, pirinç, mısır gibi tahıllar bol miktarda demir ve çinko içerir.

10. Su

Vücut hücrelerimiz gibi saçımızın da suya ihtiyacı vardır ve nemini koruyabilmesi için su çok önemlidir. Günde 8 bardak su tüketmek gerekir. Doğal mineral seviyesi yüksek suyu tercih etmeliyiz.

Cilt bakımı gibi

Oyuncu Tuğba Büyüküstün ise saçlarının güzelliğini dört aşamalı bakıma bağlıyor: “Saçlarımı şampuanla arındırıyor, ardından saç kremi ile nemlendiriyor, sonra durulanmayan serumla dış etkenlere karşı koruyorum. Haftada iki kez de saçıma maske yapıyorum. Saç bakım ritüelim cilt bakımından farksız.”

STAR

Saç güzelliği mutfakta başlar banyoda biter Kategoriler: Saç Bakımı Saç güzelliği mutfakta başlar banyoda biter  Etiketler: , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home