Saça Neden Sarımsak Sürülmez ?

Saçlar ile ilgili en çok merak edilen sorular, halkın arasında doğru bilinen yanlışlar…

Prof. Dr. Meral Şaşoğlu saçlarımızla ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı. Halkın arasında doğru bilinen pek çok hataya değindi.

Erkek tipi saç dökülmesinin sebebi saçlardaki mantar mıdır?
Hayır. Erkek tipi saç dökülmesi ergenlik döneminden sonra ortaya çıkan bir durumdur. Saç derisinde görülen mantar hastalıkları ise ergenlikten sonra hemen hemen hiç görülmez. Dolayısıyla ‘Erkek tipi saç dökülmelerinin sorumlusu mantarlardır’ şeklinde bir sonuca varmak yanlıştır.

FÖN ZARAR VERMEZ!

Erkek tipi saç dökülmesinin sebebi saçların çok yağlanması mı?
 
Saç dökülmesinin sebebi hormonal ve genetiktir. Yağlanma da hormonlardan etkilenen bir mekanizmayla oluşur ancak direkt dökülme sebebi değildir.

Saçımı ayda bir kez boyatıyorum. Boya zamanı geldiğinde anormal derecede dökülüyor. Boya saçı besliyor mu?
Bugün dökülen saçlarınız üç ay önce dökülme dönemine girmiş olan ve büyümeden bekleyen saçlardır. O nedenle dökülme daha önceki olaylarla ilgilidir. Saç boyalarının saç kökü hücrelerini beslemesi söz konusu değildir.

Fön, saç dökülmelerine yol açar mı?
Fön, saç diplerine tutulmadığı sürece saç köküne zarar vermez. Ancak çok sık fön kullanımı çekme nedeniyle kopmalara yol açabilir.

SARMISAK SÜRMEYİN!

Saçkıran tedavisinde sarmısak işe yarar mı? Yararsa nasıl kullanılabilir?
 
Saçkıran tedavisinde, içinde sarmısak asiti çok düşük tıbbi formülasyonlar kullanılabilir. Ancak bu, çok hafif ve yeni vakalarda yararlı olabilir. Berberlerde sarmısağın saç derisine doğrudan sürülmesi, son derece yanlış bir uygulamadır ve kalıcı saç dökülmelerine yol açabilecek komplikasyonlara neden olabilir.

Saç nasıl daha parlak olur? Bunda sirkeli suyun bir etkisi var mıdır?
Bazı saç kremlerinde kullanılan parlatıcılar ve ipek proteini saçın ışıldamasını sağlar.

(turktime)

Saça Neden Sarımsak Sürülmez ? Kategoriler: Genel Saça Neden Sarımsak Sürülmez ?  Etiketler: ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home