Saçlar Neden Beyazlar ?

 

Genellikle otuzlu yaşlarda başlayan saç beyazlamasının birçok çeşidi olabilir. Bu gibi durumlar insanların canını sıkabildiği gibi çeşitli şekillerde önlemleri de alınabilmektedir. Saç dökülmesinin en büyük sebebi melamin pigmentinin azalmasıdır. Melamin pigmenti bir nevi vücudumuzun renk bankasıdır. Saçımız vücudumuz ve gözlerimiz gibi organlarımız bu pigment sayesinde renk almaktadır.  Bu maddenin azalması ile birlikte saçımız önce griye ileriki yaşlarda ise beyaz renge bürünmektedir.

Saçımızın beyazlamasının tek sebebi melamin pigmentinin azalması değildir elbette. Bazı durumlarda erken yaşlarda da beyazlama başlayabilmektedir. Bunlar bazen hastalıktan kaynaklanabildiği gibi bazı durumlarda genetikte olmaktadır. Halk arasında ala hastalığı olarak bilinen hastalıkta lokal olarak beyazlama olabilmektedir.  Ya da insan yaşamının stresli hayatı da saçların beyazlamasında büyük bir etken olarak göze çarpmaktadır.

Halk arasında guatr olarak bilinen troid bezi ne bağlı hastalıklar sonucunda cilt kuruması ve saç beyazlaması görülebilinmektedir.  Saç kuruluğunun saçların beyazlamasını tetikler mi?  Sorusundan yola çıkılarak yapılan çalışmalarda insanlara çok büyük oranlarda b vitamini verilmiştir. Üç ay süren bu çalışma sonunda saçların tekrar eski rengi aldığı da görülmektedir. Fakat yüksek dozda b vitamini almak bir takım problemler doğurabildiğinden bu yöntem rutin bir şekilde uygulanmamaktadır.  Bu hastalıkların haricinde şeker hastalığının da saçların beyazlamasında önemli rol oynadığı bilinmektedir.  Buna bağlı olarak metabolik olarak hızımızı yavaşlatan hastalıkların, ayrıca saçlarımızı da beyazlattığı görülmektedir. Tedavi sonucunda bu durumdan kurtulmak ve saçlarımızı eski rengine kavuşturmak mümkündür.

 

Saçlar Neden Beyazlar ? Kategoriler: Genel Saçlar Neden Beyazlar ?  Etiketler: , , , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Bir yorum var
  1. ben daha 24 yaşındayım kaşlarımda büyük bir oranda boşalma ve birazda beyazlama oldu saçlarımda aynı şekilde ama dokdora gidiyorum böyle bir tedavi yöntemi yok diyolar dedi ki:

    bilen varsa banada söylesin hangi doktorun branşı

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home