Sebore Dermatiti

Belirtiler
– Burnun iki tarafında, kaşların arasında kulakların arkasında ve göğüs kemiği üzerinde yağlı görünüşlü, kabuklu kaşıntı bölgeleri,
– İnatçı kaşıntılı kepek.

Sebore dermatitinin özelliği, yağlı kabuklanma (pul pul deri) ve cildin bir ölçüde kızarmış görünümüdür, bu belirtiler özellikle burnun aşağı kısımlarının yanlarında, üst köprü kısmının yukarısında ve göğüs kemiği (sternumun üstünde) görülür. Göğüslerin altında, jenital bölgelerdeki deri kıvrımlarının arasında ve şişman kimselerde göbek çevresinde de olur.

Bazı kimseler doğuştan sebore dermatitine tutulmaya eğilimliymiş gibi görünürler ve tedavi yatıştırmaya yardım etse de bu dertten hiçbir zaman tam olarak kurtulamayacaklardır.

Bir diğer belirti kafa derisinin kaşınması ve pul pul kalkması olabilir.

Diğer derilerle temas ettiği için nemli kalan deri kıvrımlarında (örnek: göğüslerin altı, genital bölge civarı) ikincil mantar enfeksiyonları problemi artırabilir. Bu enfeksiyonlar antibiyotik alan kimselerde birden alevlenebilir.

Tedavi
Tedavi, saç (kafa) derisinin sık sık şampuanla yıkanması ve ondan sonra dikkatle durulanmasından ibarettir. Hidrokortizonlu krem veya solüsyonların kullanılması cildi rahatlatır. Cilt doktorunuz belirli bir şampuan tavsiye edebilir. İkincil enfeksiyonunuzun da tedavi edilmesi gerekebilir.

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home