Şiddete karşı masal kahramanı

 Şiddete karşı masal kahramanı

Molu Mücevher Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Molu, annesinden dinlediği Örce Kadın masalından yola çıkarak kadına şiddeti konu alan bir projeye imza attı. Projede Huysuz Virjin ve modacı Tanju Babacan da yer alıyor

Her 10 kadından dördünün şiddete maruz kaldığı Türkiye’de en önemli toplumsal sorunlardan biri kadına yönelik şiddet. Molu Mücevher bu önemli soruna dikkat çekmek için, eylül ayından itibaren önemli bir sosyal sorumluluk projesi üzerinde çalışıyor. Molu Mücevher’in “Her damla gözyaşı pırlanta kadar değerlidir. Her gün onlarca kadın şiddet görüyor, gözyaşı döküyor. Onlar bizim annelerimiz, kızlarımız, kız kardeşlerimiz. Kadına yönelik şiddete karşı hepimizin yapabileceği bir şeyler vardır,” diyerek duyurduğu sosyal sorumluluk projesi, 19 Mart’ta Adile Sultan Sarayı’nda gerçekleştirilen ‘Örce Kadın’ gecesiyle start aldı. ‘Örce Kadın’, Molu Mücevher Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Molu’nun beş yaşındayken annesinden dinlediği ve kadına yönelik şiddeti anlatan bir masaldı. Molu, 30 yaşında evlendiğinde imza töreninden sonra annesi kulağına eğilip “Örce Kadın’ı unutma,” diye tembihlemiş. Molu unutmadı ve annesinden dinlediği o masalı bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdi. Tanju Babacan kıyafetleri tasarladı ve 19 Mart gecesi özel bir defile düzenlendi. Örce kadın olarak da Huysuz Virjin tiplemesiyle Seyfi Dursunoğlu podyuma çıktı.

PROJENİN GELİRİ BİR DERNEĞE BAĞIŞLANACAK
İlhan Molu, Tanju Babacan ve Seyfi Dursunoğlu, ‘Örce Kadın’ projesini anlattı. Molu, proje için iki çıkış noktaları olduğunu söylüyor: “İlk çıkış noktamız, küçüklüğümüzde annemizden dinlediğimiz ve sinirli bir erkek olmanın ne kadar kötü sonuçlar doğuracağını anlatan Örce Kadın masalı. Örce Kadın, aynı zamanda projemizin sembolü. İkinci çıkış noktamız ise üç kuşaktır yaptığımız mesleğimizin varlık nedeninin kadınlar olması. Madem kadınlar sayesinde varız, onların sorunlarına da sahip çıkmalıyız,” diyor. Molu, projenin hedeflerini şu sözleriyle anlatıyor: “Birinci hedefimiz olarak reklamlarımızda, ‘Her damla göz yaşı pırlanta kadar değerlidir. Kadına karşı şiddete karşı hepimizin yapabileceği bir şeyler var,’ diyerek herkesi bir şeyler yapmaya davet ettik. İkinci hedefimiz, maddi katkı sağlamak. Şiddet görmüş kadını sembolize eden, tek kanadı kırık kelebek figürlü bileklikler tasarladık. Bunlar 600, 650 ve 700 liradan satışa sunulacak. Elde edilecek geliri; kadınların siyasal, sosyal ve toplumsal yaşamda statüsünü geliştirmeyi hedefleyen Otuzbeş Milyon Derneği’ne bağışlayacağız. Üçüncü olarak da, dünyanın en önemli pırlanta kesim merkezlerinden Belçika’da daha önce hiç kesilmemiş olan gözyaşı damlası formunda taş tıraş ettirerek, pırlanta literatüründe ‘Bu kesim, bütün dünya kadınlarına yönelik şiddete tepki olarak ortaya çıkarılmıştır,’ ibaresinin yer almasını sağlayacağız. Çağrılar yaparak, uluslararası mücevher piyasasını konuya duyarlı hale getirmek istiyoruz.” Molu, “Örce Kadın deyince herkes internette dolaştı, hiçbir belge bulamadı. Çok merak edilen, ama hiç bilinmeyen bir şahsiyet. En ilgi çekici şekilde Seyfi Dursunoğlu temsil eder diye düşündük,” oluyor. Seyfi Dursunoğlu ise “İlk defa namuslu bir proje geldi. İsmim şuh kadın olarak duyulmuştu. Tabii ki bu yaştan sonra bu tip etkinliklere katılmam lazım. Böyle bir olaya severek iştirak ettim. Sponsorumuzun ciddiyeti, dile düşmemiş ciddi yaşamı da projeye dahil olmamda etkili oldu,” sözleriyle Örce Kadın projesini neden kabul ettiğini açıklıyor. Proje için kıyafetleri tasarlayan Tanju Babacan da elbiselerin 2-6 bin lira fiyat aralığında satılacağını ve satıştan elde edilecek gelirin de 35 Milyon Derneği’ne bağışlanacağını söylüyor. Bu nedenle her kesime hitap eden, satılabilir kıyafetler tasarladığını söyleyen modacı, “Ama kıyafetlerimin ahengini de bozmamaya özen gösterdim,” diyor.

EĞİTİCİ MASALLARI KİTAPTA TOPLAYACAĞIZ
İlhan Molu ayrıca, Örce Kadın masalından yola çıkarak; çocukların okul öncesi eğitiminde büyük rol oynayan, ancak kaybolmaya yüz tutmuş masallarımızın tekrar çocuklara anlatılmasını sağlamak amacıyla, bir internet sitesi oluşturacaklarını anlatıyor; isteyenlerin bu siteye masallar gönderebileceklerini, masalların, gönderen kişilerin ismiyle birlikte bir kitapta toplanacağını söylüyor. Molu “Nasıl Örce Kadın masalı küçük bir çocuğun gönlüne ve beynine, kadınları dövmenin korkunçluğunu işlediyse; toplumumuzun en büyük ihtiyaçlarından sevgi ve saygıyı, aile içi ilişkileri, şehirde yaşamanın kültürünü, görgü kurallarını ve konuşma adabını küçüklerin gönüllerine yerleştirmek en büyük hayalimiz,” diye sürdürüyor sözlerini.

SABAH

Şiddete karşı masal kahramanı Kategoriler: Annelik Şiddete karşı masal kahramanı

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home