Şifalı Bitkiler Kara Halile ( Terminalia chebula )

kara halile 150x150 Şifalı Bitkiler Kara Halile ( Terminalia chebula )sarı halile 150x150 Şifalı Bitkiler Kara Halile ( Terminalia chebula ) Kara Halile, anavatanı Güney Asya – Hindistan, Nepal ve Çin’dir. Kara Halile, çok yıllık, ağaç boyu 30 m, gövde çapı 1 m bulabilen her zaman yeşil olan bir ağaçtır. Kara Halile meyvesi, 3- 5 cm uzunluğunda 2-3 cm genişliğinde siyahımsı, üzeri boylamasına çizgiler şeklinde girintilidir ve serttir. Kara Halile de bileşenleri, triterpenler, glikositler, kumarin, fenolik bileşikler bulunmaktadır.

 

Kara Halile Faydaları

Midevi özellikli spazm çözücü.

Kan şekerini düşürücü etkisi vardır.

Damar büzücü etkisi vardır.

Hemoroid tedavisi için kullanılır.

Ağrı kesici ve yara iyileştirici özelliği vardır.

Sindirim sistemini çalıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Karaciğeri uyarıcı etkisi vardır.

Vajina akıntılarında kullanılır.

İdrar kaçırma ve idrar tutukluğunda kullanılır.

Diş çürükleri, diş eti kanamalarında ve ağız içi yaralarda kullanılır.

Zayıflatıcı etkisi vardır.

Kara Halile Kullanım Şekli

Kara Halile meyvesi genel olarak toz veya demleme şeklinde kullanılır. Kara Halile tozu bal ile karıştırılıp tüketilebilir.

Sarı Halile: Sarı Halile meyvesi, 3- 5 cm uzunluğunda 2-3 cm genişliğinde kirli sarı renkli, üzeri boylamasına çizgiler şeklinde girintilidir ve serttir.

Kabızlık giderici etkisi vardır. Nefes darlığı ve astıma iyi gelir. Balgam sökücü etkisi vardır. Cinsel gücü arttırır. Vücuda kuvvet verir.

 

Şifalı Bitkiler Kara Halile ( Terminalia chebula ) Kategoriler: Genel Şifalı Bitkiler Kara Halile ( Terminalia chebula )

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home