Sigara tüketimi azaldı

13962072 Sigara tüketimi azaldı

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi(SSUK), dumansız hava sahası uygulamasında iki yılın geride kaldığını, buna göre 2009 yılında yıllık 107 milyar 55 milyon adet olan sigara tüketiminin, 2010 yılında 93 milyar 355 milyon adete indiğini ve 2011 yılının ilk dört ayında da düşme trendinin devam ettiğinin görüldüğünü bildirdi.

SSUK’tan yapılan yazılı açıklamada, 19 Temmuz 2009’da yürürlüğe giren ve restoran, bar ve kafeler gibi tüm kapalı kamusal alanlarda sigarayı yasaklayan yasanın iki yılı başarıyla geride bırakarak, üçüncü yılına girdiği bildirildi. Yasanın başarısız olacağını savunanların iddialarının hiç birinin gerçekleşmediği belirtilen açıklamada, aksine uygulamanın Türkiye’de sağlık ve ekonomik açıdan çok olumlu sonuçlar doğurduğu savunuldu. Buna göre, 2009 yılında 107 milyar 55 milyon adet olan yıllık sigara tüketiminin, 2010 yılında 93 milyar 355 milyon adete indiği, 2011 yılının ilk dört ayında düşme trendinin devam ettiğinin görüldüğü belirtildi.

HAVA KALİTESİ YÜKSELDİ

Sigara yasasının iki yılının değerlendirildiği SSUK’un açıklamasında, uygulama ile kapalı alanlarda hava kalitesinin yükseldiği, partikül miktarının azaldığı, sigara kullanımına bağlı görülen hastane acil başvurularında düşüş görüldüğü, sigara tüketim sayılarının azaldığı, ikram sektörü işletmeleri ile alışveriş merkezlerinin sayıları ve cirolarında artış görüldüğü belirtildi. Bu noktaları rakamlarla destekleyen SSUK, “Yasanın en olumlu geri dönüşlerinden biri olarak, kapalı alanda sigara içmeyen vatandaşların içtikleri sigara sayısını azalttıkları veya sigara içmekten vazgeçtikleri görülüyor. Bu doğrultuda TAPDK verilerine göre, 2009 yılında 107 milyar 55 milyon adet olan yıllık sigara tüketimi, 2010 yılında 93 milyar 355 milyon adete indi ve 2011 yılının ilk dört ayında düşme trendinin devam ettiği görüldü” denildi.

ACİL HASTALIK BAŞVURULULARI YÜZDE 20 AZALDI

Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı verilerine göre, iki yılını geride bırakan yasa ile kafe, pastane ve kahvehanelerin yüzde 55′inde, lokantaların yüzde 31′inde, bar ve içkili lokantaların yüzde 62′sinde hava kalitesinde düzelme olduğu görüldü. İşletmelerin ise zarar görmediği belirtilen SSUK’un açıklamasında, Sanayi Bakanlığı’nın verilerine göre, 2010 yılında 15 bin 739 kahvehane açılırken, sadece 7 bin 956′sı kapandı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Marmara Üniversitesi verilerine göre ise pasif sigara dumanı ile artan solunum yolu enfeksiyonları, akciğer kanseri, astım, kalp damar hastalıkları gibi hastalıkların acil başvuruları İstanbul ilinde yüzde 20 oranında azaldığı saptandı.

“HALKIN SİGARA DUMANINDAN RAHATSIZ OLMASI, PLAJLARDA DA SİGARA TÜKETİMİNE YASAKLAMA GETİRİLEBİLİR”

Sigara yasasının iki yılını değerlendiren SSUK Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, SSUK’un şikayet kutusuna gelen başvuruların, hala ihlallerin devam ettiğini gösterdiğini, ancak vatandaşların bu konuda hassas olduğunun görüldüğünü söyledi. Vatandaşlardan gelen şikayetlerin çoğunun, yaz aylarında açık hava olmasına rağmen kalabalık yerlerde sigara dumanının rahatsız ettiği yönünde olduğunu ifade eden Dağlı, “Bu yakınmaların devamı New York ve Avustralya’da olduğu gibi park ve plajlarda da sigara tüketiminin yasaklanmasını getirebilir” dedi. SSUK’un bir önceki dönem başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir ise TAPDK’nın yaklaşık 10 gün önce yayınladığı yönetmelik ile tütün ürünlerinin, marketlerde kapalı yerlerde muhafaza edilerek, satışa sunulması gerektiğine işaret etti. Bu konuda denetim mekanizmasının yeterli olmadığının altını çizen Bilir, sigaranın, müşteriler tarafından açık olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Burada amaç, özellikle çocukların ve gençlerin sigara alışkanlığı edinmesinin önüne geçilmesidir” dedi.

hürriyet.com.tr

Sigara tüketimi azaldı Kategoriler: Genel Sigara tüketimi azaldı  Etiketler: , , , , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home