Sivilcelere Karşı Nasıl Önlem Alabilirsiniz?
Bazı basit önlemler, sivilce şikayetlerinizi azaltabilir.
– Cildinizi temiz tutun. Ergenlik döneminde fazla yağ salgılanması nedeniyle, günde iki kez ılık su ve hafif bir temizleyici ile yıkanmak önemlidir. Cildin sağlığı için, bir miktar sebum yani yağ örtüsü, her zaman gereklidir. Bu yüzden aşırı yıkanmak iyi değildir. Ayrıca aşırı yıkanmak yağ bezlerini daha fazla çalışmasına yol açar.
– Cildinizi aşırı ovalamayın ve keselemeyin. Cildi hafif ve dairesel hareketlerle çok az ovalayabilirsiniz. Ancak aşırı keselemek veya aşırı ovalamak, sivilceleri arttırır ve cildi tahriş eder.
– Alkol içeren tonik kullanmayın. Tonik kullanmak istediğiniz zaman, alkol oranı yüksek ürünler ve kolonya kullanmayın. Alkol cildin üst tabakasını soyar ve daha çok yağ üretilmesine neden olur. Sonuç olarak da daha çok tahrişe, daha çok sivilce gelişimine yol açar.
– Sivilceleri sıkmayın, yolmayın. Sivilceleri elle veya bir aletle sıkmanız, derideki bakterilerin derinin alt tabakalarına inmesine neden olur. Bu da daha çok iltihap demektir. Sonuç olarak kalıcı izler kalabilir.
– Sivilcelere ellemeyin. Sivilceye neden olan P. acnes adlı bakteri her zaman cildimizde vardır. Cildin yüzeyinde bulunan bu bakteri, cildin sürekli ellenmesi halinde cildin alt tabakalarına inebilir ve sivilce artışına neden olabilir.
– Doğru ürün kullanın. Eğer makyaj malzemesi kullanacaksanız, özellikle pudra ve fondoten seçerken yağ içermeyen ve komedon yapmayan (oil-free and non-comedogenic) ürünleri tercih edin. En doğrusu fondoten ve pudra kullanmayın. Aynı şekilde, güneşten koruyucuların ve saç için kullanılan briyantin, jel ve pomatların da sivilce yapabileceğini unutmayın.
– Aksesuarlarınızı doğru seçin. Sıcak ve sürtünme, sivilceyi alevlendirebilir. Özellikle spor yaparken saç bandı, şapka veya kasklar sivilce yaratabilir. Yine spor yaparken naylon içeren giysiler terlemeyi arttırıp nemi çekmediği için, sivilce artışına yol açar. Spor yaparken pamuklu ve keten giysiler tercih edilmelidir. Spor sonrasında duş alınmalıdır.
– Sivilceyi tedavi ettiği söylenen kozmetik ürünleri kullanırken dikkatli olun. Hafif bir sivilcelenmede, doktor reçetesi olmadan satılan bu tür ürünler faydalı olabilir.
Kullanmaya başladıktan sonra eğer şikayetler gerilemiyor, aksine artıyorsa, bir dermatoloji uzmanına başvurmanız yerinde olacaktır. Ancak şiddetli sivilcelenmelerde, dermatolog tedavisi olmada bu tür ürünlerden yanıt alamazsınız. Bu tür ürünler, şiddetli sivilcede asıl tedavinin yanı sıra destekleyici olabilirler.
Ergenlik sivilceleri aileler tarafından ihmal edilir. Ergenlik sivilcesi zaten geçer diye tedavi üzerinde durulmaz. Ancak ergenlik sivilceleri psikolojiyi olumsuz etkiler.
Ayrıca ömür boyu kalıcı olabilecek izler bırakabilir. Bu yüzden ergenlik sivilcelerinin tedavi edilmesi gereklidir. Ergenlik sivilceleri tedaviye çok çabuk yanıt verir. Ancak tekrar riski yüksektir. Bir dönem doktor kontrolünde olunması gerekebilir.
Sivilcelere Karşı Nasıl Önlem Alabilirsiniz? Kategoriler: Akne ve sivilceler Sivilcelere Karşı Nasıl Önlem Alabilirsiniz?  Etiketler: , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home