Skuamoz Hücre Kanseri

Skuamoz Hücre Kanseri

Belirtiler

– Yüzde, kulaklarda, boyunda, el veya kollarda sert, kırmızı modül veya düz (yassı) yara.

Skuamoz hücre kanseri derinin epidermis tabakasının orta bölümünden doğan habis bir tümördür. Basıl hücre kanserinden daha saldırgandır; lenf nodülleri ve iç organlar dahil olmak üzere, başka yerlere atlayabilir.

Tümör başlangıçta ağrısızdır. Yara haline gelip hiç iyileşmeyecek duruma girerse, ağrı veya acı duyulabilir. Normal ciltte, bir yanık veya yara izinde veya bir kronik iltihap alanında başlayabilir.Güneşin tahrip ettiği ciltte oluşan bir prekanseröz tümörden de başlayabilir.

Bu kanser en büyük sıklıkla devamlı olarak güneş ışığına maruz kalan yerlerde olur ve ana nedenin ultraviyole ışını olduğu düşünülmektedir. Genetik yatkınlığın payı olabilir. Açık tenli, mavi gözlü, sarı veya kızıl saçlılar en yatkın olanlardır. En fazla 50 yaşından sonra başlar.

Tedavi

Teşhis için nodul veya lezyona biyopsi yapılır. Tedavi kanserin büyüklüğüne, derinliğine, bulunduğu yere ve metastas belirtilerine bağlıdır. Tümörün çevresindeki deriyle birlikte cerrahi olarak çıkartılması ve bunun yanında röntgen tedavisi gerekli olabilir. Ameliyattan sonra nükseden kanserler için Mohs cerrahisi gerekebilir.
Erken tedavi edilirse iyileşme oranı yaklaşık yüzde 95′tir. İlerde bu lezyonların yeniden oluşma olasılığını en aza indirmek için yüksek koruma faktörlü güneş yağlarının kullanılması gerekmektedir. Yeniden oluşma olasılığına karşı düzenli kontrol gerekir.
Etiketler: boyunda düz yassı yara, kulaklarda düz yassı yara, Skuamoz Hücre Kanseri, yüzde düz yassı yara

Skuamoz Hücre Kanseri Kategoriler: Cilt Kanseri Skuamoz Hücre Kanseri  Etiketler: , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home