Soğuk Havada Egzersizin Faydaları

egzersiz1 199x300 Soğuk Havada Egzersizin Faydaları
Soğuk havada hastalanmadan spor yapmak için alınabilecek önlemlerle ilgili bilgiler

– Soğuk havada dışarıda egzersiz yaparken ısınma süresi uzun tutulmalı, egzersizin toplam süresi 45 dakikayı geçmemelidir.

– Uygun giysiler ve iyi ısınmayla soğuk havalarda da spor yapılabilir. Ancak hava kirliliğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

– Gebelik durumu yoksa kadın ve erkeklerin soğuğa dayanıklılığında bir fark yoktur. Yalnız, yaşlılar ve çocuklar soğuğa karşı çok fazla dayanıklı olmadıklarından daha dikkatli olmaları gerekir.

– Pamuklu veya yün giysiler, terle birlikte ıslanacağından ve vücut ıslak kalacağından giyilmemeli, poliüretandan yapılmış, termal kıyafetler tercih edilmelidir.

– El ve kulaklar eldiven ve bereyle korunmalıdır.

– Soğuk havada yapılan spordan sonra sıcak duştan kaçınılmalıdır. Onun yerine ılık bir duşla banyo yapılmalıdır.

– Soğuk havada egzersiz yaparken ortaya çıkabilecek en önemli sorun, hipotermidir (vücut ısısının düşmesi ve donma). İnsan vücudunun sıcaklığı 35 derecenin altına düşerse, hipotermi ortaya çıkar. Bu durum, özelikle uç organlarda ağrı, his kaybı ve uyuşukluk başlatır. Bu sebeple, dışarıda spor yaparken çok dikkatli olunmalıdır.

Hürriyet

Soğuk Havada Egzersizin Faydaları Kategoriler: Soğuk havalarda cilt bakımı Soğuk Havada Egzersizin Faydaları

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home