Temas Dermatiti

Belirtiler
– Kızarıklık ve kaşıntı,
– Ağır vakalarda kabarcıklar ve yaralardan akıntı,
– Ciltteki değişiklikler kesinlikle sınırlı olarak yakın madde ile temas bölgesinde kalır.

Çeşitli maddelerden biriyle doğrudan temas, doktorların temas dermatiti dedikleri bir cilt iltihabına yol açabilir.

Isırgana dokunmakla meydana gelen kızarıklık, cildin hassasiyeti kişiden kişiye çok değişiklik göstermekle birlikte buna iyi bir örnektir. Eğer bir kol saati kayışındaki veya yüzükteki maddeye duyarlıysanız, bu cismin altındaki cilt iltihaplanabilir. Temas dematitine bir diğer örnek belirli kozmetik ürünlerini kullandıktan sonra veya göz kapaklarınıza parmaklarınızla taşınan diğer maddelerin temasından sonra meydana gelen kırmızı, acıyan göz kapaklarıdır.

Teşhis

Eğer cilt doktorunuz, bir cilt probleminizin bir temas hasasiyeti sonucu olduğundan şüphelenirse, cildinize yapışkan bant altında çeşitli maddeler uygulayıp sonuçları 48 saat sonra kontrol ederek cilt testleri yapabilir. Buna yama testi denir. Eğer cildiniz bu maddelerden bir veya birden fazlasına karşı duyarlıysa ve tepki gösterirse (bu şekilde bir tepki gösteren hastalar nispeten azdır) bu problem alerjik temas dematiti olarak bilinir. Kontakt dermatitinde sadece alerji yapan maddeyle temas eden cilt alanları reaksiyon gösterir. Belirli bir maddeyle temas eden hemen herkes dermatit tepkisi gösterdiği zaman bu rahatsızlığa iritan (tahriş edici) temas dermatiti denir. Kontakt dermattiinde en uzun temasta kalan bölge en şiddetli tepkiyi gösterir.

Alerjik temas dermatitinde alerjinin yıllar boyu hiç problem olmadan kullandığınız bir maddeye karşı olması hiç de görülmeyen bir durum değildir. Sabundaki hexaehlorophene, aseton, kontakt lens solüsyonlarındaki thimerosal ve ev temizlik maddeleri uzun süre tekrarlanan kullanımlardan sonra temas dermatitine yol açabilir. Belirlenmesi zor olan diğer nedenler arasında ilaç losyonlarındaki maddeler (antihistaminler, antibiyotik veya antiseptikler), bitkiler, kauçuk, metaller (nikel gibi) boyalar, kozmetikler ve imalatta kullanılan kimyasal maddeler (ayakkabı ve giyim eşyası yapımında kullanılanlar gibi) bulunur.

Bazı maddeler dermatite sadece cilde güneş ışığında temas ettikleri zaman yol açarlar. Bunun tipik örnekleri arasında traş losyonları, güneş yağları, sulfamitli merhemler, bazı parfümler ve kömür-katran ürünleri vardır. Kontakt dermatitinin diğer muhtemel nedenleri hava yoluyla taşınan maddelerden olanlardır. Polenler veya böcek öldürücü spreyler gibi.

Tedavi
Tedavi esas itibariyle dokunan maddeyi belirleyip ondan sakınmaktan ibarettir. Bazen hidrokortizon ihtiva eden kremler veya hafifçe sıkıştırıcı nemli kompresler faydalı olabilir.

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home