Tentene dantel TENTENE nedir nasıl yapılır

TENTENE (DANTEL)

k6301 Tentene dantel tentene dantel örnekleri

Tentene, ‘mil’ olarak isimlendirilen tığ, iğne gibi araçlarla, genellikle beyaz pamuklu iplikle, delik dolgu biçiminde oluşturulan, trabzan adı verilen zincir çekilerek ya da iğneyle çeşitli düğümler atarak yapılan ilmeklerle oluşturulan bir örgü türüdür.

Bazı ürünleri bezemek amacıyla ince, uzun, dikdörtgen şeritler biçiminde ya da dikdörtgen, kare, daire vb. biçimlerde ürün oluşturmak için tasarlanan tentenelere ‘dantel’ de denilmektedir.

k7029 Tentene dantel tentene dantel örnekleri

Tenteneler giysiler dışında ya masa, sehpa, koltuk, sedir, yatak, yastık, yorgan, perde ve çeşitli örtü kenarları bezenmekte ya da perde, örtü, yastık kılıfı vb gibi ürünlerden oluşmaktadır.

Bu dalın örnekleri arasında ‘iğne oyası’ gibi iğne ile yapılan bir grup uygulama vardır. Bunların bohçalar dışında yatak ve oda takımları olarak iki ana başlık altında gruplandığı görülmektedir. Tığ ile yapılmış parçalar arasında perdeler, örtüler ilgi çekmektedir.
İğne oyası ile bezenmiş yastık kılıfları, yorgan ağızlarından oluşan yatak takımlarının güzel örneklerine Rize-Çayeli ve Çanakkale-Behramkale’de, sehpa örtüsü, raf örtüsü gibi oda takımlarına ise Ödemiş, Gönen ve Bandırma’da rastlanır.


2012 EL IŞI TIĞ IĞNE OYASI DANTEL ÖRNEKLERI
k7854 Tentene dantel tentene dantel örnekleri

Rize’de yapılan tenteneler önce iğne oyası düğümüyle ince, uzun, kafesli bir şerit oluşturularak, sonra iğne ile bu kafesin boşluklarının bir kısmı doldurularak yapılmakta ve desen öne çıkarılmaktadır.

Tenteneler arasında Kastamonu, Tarsus, Karaisalı, Kayseri ve yörelerinde çarşaf, peşkir, havlu, yastık gibi çeşitli ev eşyalarını bezemek üzere araçsız yapılan bir tür düğüm işi, ‘düğüm tentenesi’ dikkat çekmektedir.

‘Kastamonu düğümü’, ‘çarşaf bağlama’ gibi isimlerle bilinen bu teknikle yapılmış düğüm tenteneleri, dokumanın çevresini bezemek için uzun bırakılmış çeşitli kalınlıktaki dokumanın boy ipliklerinin, belli aralıklarla birbirine bağlanarak düğümlenmesi ve bu düğümlerin belli bir motif oluşturacak biçimde yatay eksende atılıp üst üste dizilmesiyle yapılmaktadır.

Dokumanın kenarı önceden kıvrılıp bastırılmışsa serbest iplikler bir bez şerit üstüne takılarak çalışılır ve dokumanın kenarına tutturulur.

Farklı bir uygulama olarak Tarsus- Karaisalı gibi bazı yörelerde birden fazla renkli iplik kullanarak yapılan bağ işi ile bezenmiş çarşaf, peşkir ve yastık peşkiri gibi örnekler görülür. Bunlar yollu veya kareli çarşafların boy ipliklerine yapılmış ya da ayrı yapılarak sonradan iliştirilmiş çeşitleriyle düğüm tentenelerini zenginleştirmektedirler.

detaylı bilgi için bkz.

Benzer Yazılar

Yastık başı dantel örnekleri Yastık başı dantel örnekleri Yastık başı dantel örnekleri Hakkında

dantel yastık modelleri yastık modelleri dantel bebek yastığı bebek yastığı örnekleri

2012 Yastık Dantel Örnekleri, style=”text-align: left;”>2012 Yastık Dantel Modelleri style=”text-align: left;”> 2012 Yastık Dantel Örnekleri 2012 Yastık Dantel Örnekleri Hakkında

Dantel yastık başları Dantel yastık başları Dantel yastık başları Hakkında

338155″> Pike takımı Ölçüleri Pike kesim Ölçüleri Pike, çarşaf ve yastıktan oluşur> Kullanılan malzemeler: Pamuklu veya flaş pikelik kumaşlar, pamuk ve süsleme harçları> Yastık: Yastık kare, dikdörtgen ve uzun olabilir> Malzemeler: Patiska, pamuk saten, dantel, fisto vb> harçlar Standart yastık ölçüleri: 40×40 – 40 x 60 – 50 x 60 […]

Dantel ipliğiyle örülmüş kırlent örnekleri,dantel yastık,köşe yastığı modelleri Dantel ipliğiyle örülmüş kırlent örnekleri,dantel yastık,köşe yastığı modelleri Dantel ipliğiyle örülmüş kırlent örnekleri,dantel yastık,köşe yastığı modelleri Hakkında

dantel yastık başı örnekleri dantel yastık başı örnekleri dantel yastık başı örnekleri Hakkında

Sırasıyla perde,masa örtüsü ,yastık ve şömendö tabla örnekleri bu dantel örnekleri Sırasıyla perde,masa örtüsü ,yastık ve şömendö tabla örnekleri bu dantel örnekleri Sırasıyla perde,masa örtüsü ,yastık ve şömendö tabla örnekleri bu dantel örnekleri Hakkında

– İğne Oyası Yastık Kenarı Örneği Kucuk boyuta donmek ıcın tıklayın. Kucuk boyuta donmek ıcın tıklayın. Kucuk boyuta donmek ıcın tıklayın. Alıntı.

yastık

Tentene dantel TENTENE nedir nasıl yapılır Kategoriler: Dante oya örgü el işi iğne tığ oyası.., Dantel Örgü Tentene dantel TENTENE nedir nasıl yapılır

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home