Uzun yaşamın anahtarı bu 4 kuralda

14219302 Uzun yaşamın anahtarı bu 4 kuralda

Dünya Sağlık Örgütü kalp hastalıkları, kanser ve şeker hastalığının ve bunların yol açtığı diğer rahatsızlıkların boyutu konusunda uyarıyor.

Obezite tüm dünyada alıp başını giderken, sigaranın yol açtığı ölümler, kanser, şeker hastalığı ve kalp hastalıkları da insan sağlığı konusunda büyük tehdit oluşturmaya devam ediyor. Uzmanların yıllardır devamlı açıkladıkları sağlıklı yaşamın sırrı, temelde 4 kurala dayanıyor.

Bu 4 kuralı uygulayanların kanserden erken yaşta ölme riski yüzde 66, kardiyovasküler bir hastalıktan ölme riski yüzde 65, diğer sebeplerden ölme riski de yüzde 57 azalıyor.

İşte o 4 temel kural;

BESLENME

Sebze, meyve, tam buğday ve düşük yağ içeren bir beslenme programı kolestrol seviyenizi gereken seviyede tutmaya ve şeker hastalığından korunmanıza yardımcı olacak.

EGZERSİZ

Aksatmadan, uzun yıllar devam ettireceğiniz bir egzersiz programı yaşam sürenizi uzatır. Bazı araştırmalar haftada 5 veya daha fazla gün olmak üzere sadece 15′er dakikanın, bazı araştırmalar ise en az yarım saat fiziksel aktivitenin kalp hastalıkları, tip 2 diabet ve çeşitli kalp hastalıklarından koruduğunu söylüyor.

Ayrıca günlük egzersizler tansiyonun ve kolestrolün yükselmesini engeller, osteoporozu geciktirir, obeziteyi engeller. Ayrıca anksiyete ve depresyonu da önler.

SİGARA

Her yıl dünyada 6 milyon insan sigaradan ve sigaranın sebep olduğu hastalıklardan hayatını yitiriyor. Sigara içmemek ve sigara dumanına maruz kalmamak kanserin birçok türünden sizi korur.

Eğer çoktan bir sigara tiryakisi olmuşsanız da bırakmak için elinizden gelen tüm çabayı göstermelisiniz. Sigarayı bırakmak için bitkisel yöntemlerden ya da doktorun vereceği ilaçlardan yardım alabilirsiniz.

ALKOL

Sağlıklı bir yaşam için birçok faktör olsa da alkol bu 4 temel etkenden biri.

Devamlı içki içmek ciddi anlamda beyinde zararlara sebep olabilir. Erkekler için önerilen günde 2 kadehi, kadınlar için ise 1 kadehi aşmamak gerekir.

hürriyet.com.tr

Uzun yaşamın anahtarı bu 4 kuralda Kategoriler: Genel Uzun yaşamın anahtarı bu 4 kuralda  Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home