Yanıklı Hastanın Tedavi ve Bakımı

Yanıklı hasta tedavisi acil faz, akut faz ve rehabilitasyon fazı olmak üzere üç aşamada yapılmaktadır. Amerikan Yanık Derneğinin belirlemiş olduğu yanıklı hastaların bakım kriterleri:

Hava yolu açıklığının ve normal solunumun sürdürülmesi, Damar dolaşımı ve dokulardan kan geçişinin sürdürülmesi, Sıvı elektrolit dengesinin sürdürülmesi, Enfeksiyon kontrolü, Metabolik gereksinimlerin karşılanması, Ağrı kontrolü, cilt bütünlüğünün korunması ve yara bakımı, Fiziksel aktivinin sürdürülmesi, Psikolojik destekten oluşmaktadır.

Hastane öncesi dönem ilk yardım uygulamalarını içerir. Yanık etkeninden uzaklaştırılan ve ilk yardım yapılan hasta, hızla acil yardım alabileceği bir merkeze ulaştırılmalıdır. Hastanın naklinde birinci öncelik hastanın bir yanık merkezinden önce ilk tedavi ve girişimlerinin yapılacağı bir acil yardım merkezine ulaştırılmasıdır.

Yanıklı Hastanın Tedavi ve Bakımı Kategoriler: Genel Yanıklı Hastanın Tedavi ve Bakımı  Etiketler: , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home